Новости кино

Uz ekrāniem - rokumentālā filma "Atbrīvošanas diena"

Share
Saņēmusi slavinošas atsauksmes pasaules prestižākajos kino un mūzikas izdevumos, Latvijas un Norvēģijas kopražojuma rokumentālā filma "Atbrīvošanas diena" beidzot uz ekrāniem arī Latvijā!

"Iespējams, visiespaidīgākais pēdējā laika kultūras notikums un pilnīgi noteikti – vispārsteidzošākā dokumentālā filma, kuru šogad redzēsiet".

– Filmmagasinet (Nīderlande)

Par pārsteigumu visai pasaulei bijušās Dienvidslāvijas kulta grupa "Laibach" kļūst par pirmo ārzemju rokmūziķu apvienību, kas jebkad koncertējusi izolētajā Ziemeļkorejā. Brīnums izrādās iespējams, pateicoties filmas režisora – sena grupas fana un aktīva kultūras diplomāta – šķietami utopiskajām ambīcijām. Saduroties ar stingru ideoloģiju un kultūras atšķirībām, grupa cenšas izvilkt savas dziesmas caur cenzūras adatas aci, lai drīkstētu atskaņot tās publikai, kas nekad nav dzirdējusi rokmūziku. Tikmēr uz robežas starp divām Korejām tiek uzstādīti propagandas skaļruņi, ieskandinot kara draudus.

Atbrīvošanas diena

Filmas pirmizrāde notika 24.martā kinoteātra "Kino Citadele" SCAPE zālē, un no 31. marta "Atbrīvošanas diena" skatāma kinoteātros visā Latvijā. Latviešu un norvēģu mākslinieku kopdarbs ir paradoksu pilns stāsts par pirmo rokkoncertu pasaules noslēgtākās totalitārā režīma valsts Ziemeļkorejas vēsturē, un bijušās Dienvidslāvijas kulta grupas "Laibach" uzstāšanās šajā valstī ir vairāk nekā ironiska. Par vienu no sava mūža nozīmīgākajiem notikumiem to uzskata arī Daniels Millers, mūzikas producents, kurš savulaik saulītē izveda nu jau rokmūzikas klasiķus – grupu "Depeche Mode".

Atbrīvošanas diena

2015. gada augustā notika kaut kas vēl nebijis. Ziemeļkorejā, kur visu kontrolē sistēma, ieradās skandaloza rokgrupa no rietumiem, lai sniegtu pirmo rokkoncertu šīs pasaulē izolētākās valsts vēsturē. Tā bija mitoloģiska tikšanās, ko var salīdzināt ar ķīmisku reakciju. Viens tās elements ir grupa "Laibach" – rokmūziķi, kuri uzauguši diktatoriskajā Dienvidslāvijā un savā mākslā joprojām iemieso totalitārisma iedvesmotu tēlu sistēmu. Otrs elements – Ziemeļkorejas sapņu publika, kura nekad mūžā nav dzirdējusi rokmūziku, jo viņu perfektajā sistēmā tādas vienkārši nekad nav bijis. Trešais elements ir šā unikālā eksperimenta autors Mortens Traviks, kurš te spēlē galvenā savedēja lomu un kura virsvadībai spiesta pakļauties gan mūziķu grupa, gan viesus uzņemošā ziemeļkorejiešu brigāde.

Atbrīvošanas diena

Koncerta formālais iemesls bija Ziemeļkorejas Atbrīvošanas diena – 70 gadi kopš 1945. gada uzvaras pār japāņu imperiālistiem. Latvijas un Norvēģijas filmēšanas grupai tika dota nebijusi iespēja fiksēt vēsturiskā koncerta sagatavošanas procesu valstī, kurā valda visstingrākā cenzūra. 35 gadus pēc grupas dibināšanas toreizējās Dienvidslāvijas pilsētā Trbovļē "Laibach" joprojām ir starptautiski atpazīstamākā mūziķu apvienība no bijušajām Austrumeiropas un Centrāleiropas komunisma valstīm. Izveidota Dienvidslāvijas vadoņa Tito nāves gadā un kļuvusi slavena laikā, kad sistēma sāka brukt, grupa "Laibach" konsekventi pretojusies centieniem ielikt sevi noteikta žanra rāmjos – vai tas būtu "rock", "pop", "tehno" vai "industrial". Pašpasludinātie dvēseļu inženieri paradoksālā veidā liek saviem klausītājiem domāt, dejot un maršēt pie vienas un tās pašas mūzikas.

Atbrīvošanas diena

""Laibach" koncerts Ziemeļkorejā ir, manuprāt, fascinējošākais kultūras, ideoloģiskais un politiskais 21. gadsimta notikums, kāds līdz šim ir noticis", ir pārliecināts viens no skandalozākajiem mūsdienu filozofiem, slovēnis Slavojs Žižeks. Neparastās avantūras rezultāts ir režisoru Uģa Oltes (Latvija) un Mortena Travika (Norvēģija) rokumentālā filma "Atbrīvošanas diena", par kuru plašas recenzijas publicējuši nozīmīgie pasaules mediji "Variety" (ASV), "The Guardian" (Lielbritānija), mūzikas žurnāli "Rolling Stone" (ASV) un "MOJO" (Lielbritānija): "Asprātīga, satraucoša, apgaismojoša un brīžiem aizkustinoša iegremdēšanās anomālajā komunistu Aizspogulijā".

Atbrīvošanas diena

Filmas "Atbrīvošanas diena" pirmizrāde notika 2016. gada novembrī Amsterdamā, pasaules lielākajā starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā IDFA, ko dēvē arī par "dokumentālā kino Kannām". Līdz šim Oltes un Travika rokumentālo filmu redzējuši kinoskatītāji Zviedrijā, Norvēģijā, Kazahstānā, Nīderlandē, Itālijā, un šajā pavasarī plānotas pirmizrādes vairāk nekā 20 citās valstīs, to izrādīs arī Lietuvā un Igaunijā – "Tallin Music Week" programmā.

Atbrīvošanas diena

"Citējot kādu no Laibach dziesmām: Eksistence, kādu to pazīstam, ir pagaisusi. Kad politika cieš pastāvīgas neveiksmes, vienīgās cerības vieš māksla, arī mūzika, kuras skanējums klaustrofobiskajā un sterilajā kompartijas koncertzālē šķietami sagrauj sienas un ļauj garam traukties pāri politisko sistēmu izplatījumam," saka kino zinātnieks Viktors Freibergs.

facebook.com/uzkinoLV

Джеймс Кэмерон раскрыл, как был конвертирован "Терминатор 2"

03.04.2017, Новости кино
После представления новой 3D-версии фильма "Терминатор 2: Судный день" в Берлинском кинофестивале, режиссер Джеймс Кэмерон отвечал на вопросы организаторов фестиваля и фанов фильма в видеоконференции. Во время интервью, режиссер был в отличном настроении и шутил, начав конференцию с утверждения, что имел целые 26 года для подготовки к этому интервью.
 

 

Forum Cinemas on Facebook Forum Cinemas on Twitter Forum Cinemas on Instagram